Välkommen till Eklunds Mora - Bad & Värme i Mora

Eklunds VVS är verksamma inom områdena värme och sanitet och utför allt från små servicearbeten till större entreprenader.

Vi har idag 20 st heltidsanställda fördelade på huvudkontor och butik på tuvans handelsområde i Mora och i 15 st fullt utrustade servicefordon som rullar från Rättvik/Leksand i Söder till Grövelsjön i norr. Det gör oss till Norra Dalarnas största aktör på marknaden.
Alla våra VVS-montörer har yrkesbevis, heta arbeten och är certifierade enligt Säker Vatten installation. Våra kyltekniker har heta arbeten och är kylcertifierade via incert.

Vi är medlemmar i Sveriges Bad & Värmebutiker och Eldabutiken.

Vi har en välsorterad VVS, badrums och kaminbutik. Vi ritar i 3D och lämnar tillsammans med byggare offert på hela er badrumsrenovering. Som återförsäljare för Thermia Värme AB lägger vi stort fokus på installation av värmepumpar. Vi utför mellan 100-150 värmepumps installationer varje år vilket medför en hedrande plats på Thermia 20 i topp.

Vi är med hela vägen vid din badrumsrenovering, från inspiration till installation.

Företaget har sitt säte i Mora

Välkommen in till Eklunds Mora – gör livet en gnutta enklare!

INSPIRATION & INSTALLATION

Vi hjälper dig hela vägen från inspiration till färdig installation och uppföljande service.

RITA & PLANERA

Vi hjälper dig med allt från att rita, planera och välja badrumsinredning till att projektera, bygga och installera alltihop.

FINANSIERA

Vi hjälper dig med finansieringen. Vi tar totalansvar för hela bygget och garanterar dig ett fast pris och ett klart-före-datum.

Eklunds Mora

Skolvägen 6, 792 32 Mora

Telefon: 0250 - 58 50 00

E-post: info@eklundsmora.se

Öppettider
Mån:08:00 - 17:00 (Lunchstängt: 12:00 - 13:00) Tis:08:00 - 17:00 (Lunchstängt: 12:00 - 13:00) Ons:08:00 - 17:00 (Lunchstängt: 12:00 - 13:00) Tor:08:00 - 17:00 (Lunchstängt: 12:00 - 13:00) Fre:08:00 - 17:00 (Lunchstängt: 12:00 - 13:00) Lör: - Sön: -


Vi finns på Skolvägen 6 i Mora, granne med Berg & Brykt och Björlins motor.

Vägbeskrivning:

Du svänger in vid Statoil på Tuvan och fortsätter rakt fram cirka 500 m och svänger höger mellan Görans Motor och Triumfglass, fortsätter rakt fram cirka 100 m och där finns vi på höger sida. Här finns kontor, lager, butik och verkstad.

Adress leverantörsfaktura:

Eklunds Mora AB
Skolvägen 6
792 32 Mora

E-post: faktura@eklundsmora.se

  • Datum Beskrivning Öppnar Stänger Lunch från Lunch till
  • 2024-06-06 Sveriges nationaldag Stängt
  • 2024-06-21 Midsommarafton Stängt
  • 2024-06-22 Midsommardagen Stängt
  • 2024-11-02 Alla helgons dag Stängt
  • 2024-12-24 Julafton Stängt
  • 2024-12-25 Juldagen Stängt
  • 2024-12-26 Annandag jul Stängt
  • 2024-12-31 Nyårsafton Stängt
  • 2025-01-01 Nyårsdagen Stängt
  • 2025-01-06 Trettondagen Stängt

Våra tjänster

Anders närbild Beskuren

Boka hembesök

Boka ett hembesök med en värmespecialist.
Eget vatten och avlopp

Eget vatten & avlopp

Från vattenanalys, service av vattenfilter, fritidstoaletter till att dra…
Tjänster

Energikalkyl

Spara upp till 80%. Använd vår energikalkylator och se hur mycket du kan…

Finansiering

Tillsammans med Resurs Bank erbjuder Bad & Värme förmånliga…
macro crown

Kostnadsfri offert

Här kan du få en kostnadsfri offert där vi tar fram ett förslag på vad…
Boka kostnadsfritt hembesök

Kostnadsfritt hembesök

Ett sätt att börja resan mot din nya badrum är ett kostnadsfritt…
Renovera badrummet med Bad & Värme

Renovera badrum

Trött på läckande kranar och omoderna badrumsmöbler? Dags att renovera…
Finansiering

Rotavdraget

Vi hanterar rotavdraget och ser till att allt blir rätt. Skattereduktionen…

Rådgivning

Önskar du rådgivning? Våra utbildade och erfarna installatörer kan både…
Anders Rörmokare på knä Frilagd

Service och reparation

En regelbunden service av en värmespecialist maximerar livslängden på…
SKVP

SKVP-certifiering

Med SKVP-certifiering får du hög kvalitet på värmepumpen och hög…
elda

Specialiserade inom brasvärme

Vi är återförsäljare av Eldabutiken kaminer och eldstäder.
Så går det till komplett badrum

Så går det till

Behöver du hjälp med en badrumsrenovering? Vi hjälper dig! Här kan du…
Säker Vatten Auktoriserat VVS-företag

Säkra vatteninstallationer

Installation av toalett, blandare, värmepump mm utförd enligt gällande…
Thermia

Thermiapartner

Vi är återförsäljare av Thermia Värmepumpar.

Trygghetsförsäkring

I våra jobb ingår trygghetsförsäkring utan extra kostnad. Skulle något…
Vattenanalys - Vad är i ditt vatten?

Vattenanalys med Callidus

Är du fundersam på din vattenkvalité? Enklaste sättet är att göra en…
Vi ritar ditt badrum i 3D

Vi ritar ditt badrum i 3D

Vi gör en 3D-ritning av ditt nya badrum och kan prova med olika…
Värme Herobild

Värme

Har du ett äldre värmesystem som är ineffektivt och som kostar alldeles…

Våra medarbetare

Mikael Tysk

Mikael Tysk

Titel: Projektledare/VVS-montör | Affärsområde | VS
Tel: 0250-585013
E-post: mikael.tysk@eklundsmora.se
Tony Nystrom Eklunds Mora

Tony Nyström

Titel: KYL/Servicetekniker | Affärsområde Service
Tel: 0250-585037
E-post: tony.nystrom@eklundsmora.se
Patrik Eklund Eklunds Mora

Patrik Eklund

Titel: Affärsområdesansvarig | Affärsområde Elda
Tel: 0250-585051
E-post: patrik.eklund@eklundsmora.se
Ilpo Piesanen Eklunds Mora

Ilpo Piesanen

Titel: VVS-Montör | Affärsområde Service
Tel: 0250-585039
E-post: ilpo.piesanen@eklundsmora.se

Jonathan Elden

Titel: Murare | Kaminmontör | Affärsområde Elda
Tel: 0250-585053
E-post: jonathan.elden@eklundsmora.se
Dan Wester Eklunds Mora

Dan Wester

Titel: Snickare | Kaminmontör | Affärsområde Elda
Tel: 0250-585052
E-post: dan.wester@eklundsmora.se
Linnea Eklund Eklunds Mora

Linnea Eklund

Titel: Ekonomi/Admin | Affärsområde administration & butik
Tel: 0250-585043
E-post: linnea.eklund@eklundsmora.se
Henrik Eklund Eklunds Mora

Henrik Eklund

Titel: Butik/Lager | Affärsområde administration & butik
Tel: 0250-585038
E-post: henrik.eklund@eklundsmora.se
Anders Eklund Eklunds Mora

Anders Eklund

Titel: Företagsledare | Affärsområdesansvarig Affärsområde | VS
Tel: 0250-585011
E-post: anders.eklund@eklundsmora.se
Peter Eklund Eklunds Mora

Peter Eklund

Titel: VVS-Montör | Affärsområde Service
Tel: 0250-585032
E-post: peter.eklund@eklundsmora.se
Stefan Eklund Eklunds Mora

Stefan Eklund

Titel: Företagsledare | VD
Tel: 0250-585031
E-post: stefan.eklund@eklundsmora.se
Thomas Eriksson Eklunds Mora

Thomas Eriksson

Titel: Säljare & projektledare Värme | Affärsområde | VS
Tel: 0250-585021
E-post: thomas.eriksson@eklundsmora.se
Christer Johansson Eklunds Mora

Christer Johansson

Titel: Affärsområdesansvarig | Affärsområde Service
Tel: 0250-585025
E-post: christer.johansson@eklundsmora.se
Ida Eklund Eklunds Mora

Ida Eklund

Titel: Affärsområdesansvarig | Affärsområde Butik
Tel: 0250-585041
E-post: ida.eklund@eklundsmora.se
Niklas Dalsten Eklunds Mora

Niklas Dalsten

Titel: VVS-montör
Tel: 0250-585016
E-post: niklas.dalsten@eklundsmora.se
Johan Wedde Eklunds Mora

Johan Wedde

Titel: VVS-montör
Tel: 0250-585017
E-post: johan.wedde@eklundsmora.se
Göran Wikmans

Göran Wikmans

Titel: VVS-Montör | Affärsområde | VS
Tel: 0250-585024
E-post: goran.wikmans@eklundsmora.se

Mats Eriksson

Titel: VVS-montör
Tel: 0250-585018
E-post: mats.eriksson@eklundsmora.se

Håkan Larsson

Titel: VVS-montör
Tel: 0250-585019
E-post: hakan.larsson@eklundsmora.se
Hakan Green Eklunds Mora

Håkan Green

Titel: VVS-Montör | Affärsområde | VS
Tel: 0250-585022
E-post: hakan.green@eklundsmora.se

Erik Lindberg

Titel: VVS-montör
Tel: 0250-585015
E-post: erik.lindberg@eklundsmora.se
Johan Karis Eklunds Mora

Johan Karis

Titel: VVS-montör | Affärsområde | VS
Tel: 0250-585014
E-post: johan.karis@eklundsmora.se

Leif Eriksson

Titel: Plattsättare | Affärsområde färdiga badrum
Tel: 0250-585072
E-post: leif.eriksson@eklundsmora.se

Niklas Rull

Titel: Murare | Kaminmontör | Affärsområde Elda
Tel: 0250-585054
E-post: niklas.rull@eklundsmora.se

Emil Frykberg

Titel: Plattsättare | Affärsområde färdiga badrum
Tel: 0250-585073
E-post: emil.frykberg@eklundsmora.se

Pascal Dechring

Titel: KYL/Servicetekniker | Affärsområde Service
Tel: 0250-585028
E-post: pascal.dechring@eklundsmora.se

Emil Eklund

Titel: VVS-montör | Affärsområde | VS
Tel: 0250-585012
E-post: emil.eklund@eklundsmora.se

Erik Eklund

Titel: Elektriker | Affärsområde Service
Tel: 0250-585081
E-post: erik.eklund@eklundsmora.se
Haken Eriksson Eklunds Mora

Håkan Eriksson

Titel: KYL/Servicetekniker | Affärsområde Service
Tel: 0250-585034
E-post: hakan.eriksson@eklundsmora.se
Lukas Telling Eklunds Mora

Lucas Telling

Titel: KYL/Servicetekniker | Affärsområde Service
Tel: 0250-585035
E-post: lucas.telling@eklundsmora.se
Ove Svensson Eklunds Mora

Ove Svensson

Titel: VVS-montör | Affärsområde | VS
Tel: 0250-585015
E-post: ove.svensson@eklundsmora.se
Dennis Grubb Eklunds Mora

Dennis Grubb

Titel: VVS-Montör | Affärsområde | Service
Tel: 0250-585033
E-post: dennis.grubb@eklundsmora.se
Fredrik Cederberg Lindhamn Eklunds Mora

Fredrik Cederberg Lindhamn

Titel: KYL/Servicetekniker | Affärsområde Service
Tel: 0250-585036
E-post: fredrik.lindhamn@eklundsmora.se

Kontakta oss