Joannas badrum fick makeover med Svedbergs och Bad & Värme

Joanna Fingal i Örebro ville förnya badrummet fick hon kontakt med Bad & Värme/Örenova. Nu är badrummet öppnare och ännu mer välkomnande med ny stil och nya möbler från Svedbergs

Digitala kreatören Joanna Fingal, med över 50 000 följare på Instagramkontot @joannafingal ville ha en förnyelse i badrummet i huset i utkanten av Örebro.
Hennes följare har kunnat följa resan på Instagram sedan projektet inleddes och blev klart under hösten.
– Vi skulle renovera vårt stora badrum och peppen var enorm, beskriver Joanna på ett av inläggen.
– Jag fick hjälp av Maja på Bad & Värme/Örenova här i Örebro som hjälpte mig med tankar, frågor och planering kring badrummet. Sådant man behöver lite proffshjälp med.
Maja visade olika alternativ och blev den som hjälpte familjen bygga badrummet.

Joanna skippade badrumsskåpet och satsade istället på ”Norra spegel” som är en stor oval spegel, 110 cm bred, som sitter direkt på vägg med inbyggd belysning över kommoden. På så sätt skapades känslan av ett större och luftigare badrum.

Joannas tips om man går i renoveringstankar är att bygga sitt eget badrum på Svedbergs hemsida. 
– Där kan man enkelt få en känsla för hur allt kan se ut. Så smidigt och lättarbetat!
Familjen bytte golv innan renovering för att få ett helhetsresultat och landade i valet microcement. Väggar behölls samma som tidigare, säger Joanna.

Tillsammans med proffsen på Bad & Värme och Svedbergs blev det bättre än familjen kunnat ana. Det tidigare badrummet kändes ganska mörkt och slitet och i behov av en liten uppfräschning. 
– Vi tänkte oss ett ljust, modernt och luftigt badrum men ändå klassiskt som håller över år. Ny stor kommod med dubbla tvättställ, ny toastol och en enorm spegel med inbyggd belysning. 
– Den mörka asken på Poem-kommoden gifter sig så fint med det ljusa golvet och väggarna. ÄR. SÅ. NÖJD, konstaterar Joanna i ett av inläggen.

Joanna skippade badrumsskåpet och satsade istället på Svedbergs ”Norra spegel”.

Dator visar bygg upp ditt badrum på svedbergs hemsida

Joannas tips: Bygg upp ditt badrum på Svedbergs hemsida och få en känsla för hur ditt nya badrum kan se ut.

Joanna tittar på färgprover

Maja visar Joanna färgprov på kommoden och blev den som hjälpte familjen bygga badrummet.

Stöd i renoveringen

Maja Norén, som varit Joannas stöd i renoveringen av badrummet, lyfter att man kan förnya ett badrum utan byte av ytskikt.
– Det blev ett bra badrum där det tidigare spegelskåpet stal plats och fokus när man klev in. Istället är det nu nya möbler, en stor platt spegel med belysning och mycket plats för förvaring i lådorna istället för i det tidigare skåpet.
– Över badkaret sitter nu en snygg hylla och ett mindre skåp har satts ovanför toaletten, berättar Maja.
– Den mörkbruna kulören lyfter verkligen badrummet.

Design och funktion i harmonisk helhet – Sofie Ahlberg om Joannas badrum.

– Det är alltid roligt att se hur våra produkter blir en del av människors hem och vardag. Joannas badrum visar verkligen hur design och funktion möts i en harmonisk helhet – ett ljust, modernt och personligt rum där materialen får tala för sig själva och där uttrycket håller över tid. Ett fint exempel på hur genomtänkt design och kvalitet skapar badrum som håller – i både stil och känsla, säger Svedbergs marknadschef Sofie Ahlberg.

Duschhörna med takduschpaket

Ny duschhörna i klarglas. Joanna fick hjälp av Bad & Värme/Örenova i Örebro med sina tankar, frågor och planering kring sitt badrum. Sådant man behöver proffshjälp med.

Svedbergs kommod poem i brun ask

Svedbergs kommod Poem i brun ask med fyra lådor och dubbla handfat. stor spegel Norra och ett mindre skåp har satts ovanför toaletten.

Närbild på utdragbar låda i kommod

Gott om rymlig förvaring i kommodens fyra lådor.

Före-bild på duschhörna

Före-bild på gamla duschhörnan med dörrar i frostat glas.

Före-bild på tidigare kommod

Före-bild på tidigare kommod i svart.

Före-bild tvättställ och spegelskåp

Före-bild på tidigare tvättställ och spegelskåp.

Vad är microcement?

Microcement är ett tunt, cementbaserat ytskikt som ger en slät och fogfri yta med en modern betongkänsla. Det kan användas vid renoveringar, eftersom det kan appliceras direkt på befintliga underlag som kakel, klinker och betong. Microcement i badrum är godkänt, men det är viktigt att förstå att det bara räknas som ett ytskikt, precis som kakel. Det är alltså inte mikrocementen som skyddar mot fukt, utan det är tätskiktet under som måste vara godkänt och korrekt utfört enligt gällande branschregler. 

Behöver du också renovera ditt badrum? – Boka hembesök redan idag.

Text: Magnus Eriksson Bilder: Joanna Fingal

Fler tips & råd